Дизайнерите от Italdesign и самолетните производители от Airbus са обединили сили за обща кауза. Това стана ясно в Женева, където представители обявиха, че са започнали задружно да се трудят върху решение на проблема с все по-честите задръствания, с които се сблъскваме в ежедневието си. Плодът на „съвместните им идеи” е мултимодална автоматична електрическа система за транспорт на пътници Pop. Up., която спестява на околната среда вредните емисии.
Тя има три основни компонента – изкуствен интелект, който ръководи всички процеси, капсула, която може да се пригоди към различни въздушни или земни модули (като Hyperloop на Илън Мъск или влакове например) и последно, но не и по важност – потребителски интерфейс, функциониращ във виртуалната среда.
Капсулата е с 2.6 метра дължина, 1.4 метра височина и 1.5 метра широчина, а в нея има място за двама души. Въглеродният монокок е построен върху карбоново шаси и е оборудван със софтуер за автономно управление. Въздушният модул е с големина 5 х 4.4 метра. В него са инсталирани осем ротора.
Pop. Up. е изключително умна система – анализира настроението на пътниците и в зависимост от получените данни настройва осветлението и показва новини на стъкления екран в кабината. След приключване на маршрута, модулите се връщат в зарядната станция или посрещат следващите пътници.
Във видеото виждаме, че на капсулата са и нужни около 10 минути от момента на подаване до самото задвижване. Дистанцията, която може да бъде измината е 42 км. както на земята, така и във въздуха. Цената за цялото пътуване е 52 долара, или малко над долар за километър. Планирането на маршрута и плащането на услугата в капсулата се извършват посредством холографски планшет и т. нар. „умни очила”.
Автор: Емануила Гавраилова